INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr II Rohde (Rode)     

Piotr II Rohde (Rode)  

 
 
1 poł. XVII - po 1689
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rohde (Rode) Piotr II (zm. por. 1689), złotnik gdański. Ur. zapewne w Gdańsku, był synem Jana (Hansa) I, złotnika, obywatela gdańskiego od r. 1629. R. określany jest w literaturze jako Piotr II, gdyż wcześniej działał w Gdańsku inny Piotr Rohde (wymieniony w Księdze Cechu).

R. zawodu wyuczył się w warsztacie ojca, był zapisany na naukę w r. 1642, sztukę mistrzowską wykonał w r. 1654 u Andrzeja Schmidta. T. r. otrzymał obywatelstwo miasta Gdańska. W r. 1669 został zastępcą starszego cechu, następnie czterokrotnie, w l. 1670, 1675, 1684 i 1689 był starszym cechu złotników. R. prowadził w Gdańsku własny warsztat. Jego uczniami byli m. in. trzej jego synowie. Pracę mistrzowską wykonali u niego: w r. 1685 Andreas Mackensen II, w r. 1689 Daniel Müllich (Mylius) i Krystian Schubert II.

Działalność twórczą R-ego reprezentują przede wszystkim dzieła zachowane w zbiorach muzealnych: duża ozdobna patera ze sceną rodzajową (Muz. Narod. w Poznaniu), kubek z wizerunkami króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery (Państw. Zbiory Sztuki na Wawelu), cztery puchary, w tym jeden z postacią putta unoszącego czarę dekorowaną owocami i przedstawieniami figuralnymi i trzy zdobione spiralnym puklowaniem (Oružejnaja Pałata w Moskwie), dzban (Muz. Rzemiosła w Göteborgu), oraz dzban dekorowany motywami roślinno-kwiatowymi z datą 1679 r. (zakupiony w r. 1983 do Muz. Narod. w Gdańsku). W dotychczas opublikowanych Katalogach Zabytków Sztuki w Polsce wymienionych jest 5 kielichów przechowywanych w kościołach w Przysieku, Charbrowie, Kończewicach, Miłoradzu i Straszewie, parę lichtarzy w katedrze gnieźnieńskiej ufundowanych przez Stanisława Działyńskiego, woj. malborskiego, oraz okazały krzyż ołtarzowy z datą 1686 w kościele Św. Józefa w Gdańsku. Ponadto w kościołach woj. gdańskiego odnalezione zostały, nie publikowane dotąd, następujące zabytki: para lichtarzy o spiralnych trzonach i stopach zdobionych dużymi kwiatami (Piaseczno), kielich z podobną dekoracją stopy (Mechowo) oraz korony na obrazie Matki Boskiej z Dzieciątkiem w feretronie (Gniew). W kolekcjach prywatnych znajdowały się w końcu XIX w., opisywane przez Czihaka i Rosenberga, dwa dzbany, puchar, kielich i kubek, których losy nie są znane.

R. należał do grupy czołowych złotników gdańskich 2 poł. XVII w. Jego dzieła cechuje znakomite opanowanie warsztatu i świetne wyczucie plastyki. Motywem chętnie przez niego stosowanym były, charakterystyczne dla tego okresu, duże różnorodne kwiaty. Swe prace sygnował literami «PR» w prostokącie. Data śmierci R-ego nie jest pewna. R. zmarł po r. 1689, pochowany został w kaplicy złotników w kościele Najśw. Panny Marii w Gdańsku.

Nie wiadomo z kim był żonaty. Jego synami byli: Jan II (zob.) i Piotr III (zob.).

 

Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., XI z. 15; Czihak E. von, Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen Leipzig 1908 II; Dehio/Gall, Deutschordensland Preussen, München-Berlin 1952 s. 56; Drost W., Kunstdenkmaler der Stadt Danzig, Bd 3, Stuttgart 1959; Kothe J., Verzeichnis der Kunstdenkmäler der Provinz Posen IV, Berlin 1897; Lepszy, Przemysł złotniczy; Opis Moskovskoj Oružejnoj Palaty, Moskva 1885 II nr 1003, 1006, 1007 i 1008; Rembowska I., Gdański cech złotników od XIV do końca XVIII w., Gd. 1971; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Mein 1926 II 8; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne, W. 1984; Schmid B., Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreisses Marienburg, Danzig 1919, s. 97.

Barbara Rol

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.